czwartek, 16 maja 2024

CZARNY BEZ - syrop z kwiatów czarnego bzu

Kwiaty czarnego bzu ( zwane też : hyćka, bez lekarski lub bzowina)  ma intensywny aromat ,cenne składniki odżywcze i lecznicze właściwości.

 Ważne, by czarnego bzu nie spożywać w formie surowej, gdyż zawiera on wtedy szkodliwe substancje, które degradowane są dopiero w procesie gotowania, bądź suszenia
Kwiaty posiadają:
witaminy- A, C, B1, B2, B3, B6  
minerały- potas, wapń, sód, magnez, cynk, fosfor    polifenole mają działanie przeciwutleniające oraz spowalniają procesy starzenia;  
 flawonoidy wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych, pomagają również we wzroście odporności; hamując dzięki temu rozwój nowotworów oraz starzenie się naszego organizmu. składniki  mineralnemają znaczenie w prawidłowej pracy serca, układu nerwowego, są niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek  
kwasy  organiczne działają rozkurczowo i przeciwzapalnie
kwercetynę- obniża poziom glukozy we krwi, co pomaga w profilaktyce cukrzycy 
olejki eteryczne- w tym terpenoidy, działające przeciwgorączkowo oraz moczopędnie 
 Syrop z kwiatów dzikiego bzu pomaga
  • w chorobach górnych dróg oddechowych - można go stosować w leczeniu kataru, kaszlu, zapalenia oskrzeli, przeziębienia, wzmacnia również system immunologiczny, zwiększając siły obronne organizmu.     
  • reguluje przemianę materii  regeneruje układ pokarmowy, a także pomaga w zaparciach. Syrop z dzikiego bzu ma orzeźwiający smak, dzięki temu świetnie komponuje się z herbatą lub lemoniadą.


Składniki
✔50-70 baldachów  kwiatów   czarnego bzu
✔ 3 litry wrzątku
✔1-1,5 kg cukru
✔2 cytryny
Sposób przygotowania

Kwiatuszki obrać z grubych łodyg, zalać wrzątkiem , przykryć  gazą lub pokrywką uchyloną i odstawić na całą noc. Przecedzić  przez gazę-  i odcisnąć kwiaty ( ja wyrzucam , ale robią  z nich nalewkę lub ocet) . Dodać cukier i wyciśniętą cytrynę.  Doprowadzić do wrzenia. Przelać do wyparzonych ( 120C w piekarniku- najszybciej) słoiczków. Zakręcam nie odwracam, nie pasteryzuję . Trzymają się cały rok. Pysznie i zdrowo ( dodaję  do herbaty z imbirem, miętą i cytryną- pycha ).
Piję cały rok i choróbska nas omijają 😊
 

2 komentarze:

  1. a jak zrobic nalewke z tych wycisnietych baldachimow? widzialam przepisy tylko zeswiezymi kwiatami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie znalazłam , chociaż jedna Pani w komentarzu napisała, że osączone kwiaty bzu zalewa"spirytusem nalewkowym" i potem ma super nalewkę:)

      Usuń