Strony

10 Pomysłów Na:

Warto wiedzieć

PESTKA AWOKADO - Samo zdrowie

Pestki awokado najczęściej lądują w naszych koszach, a to BŁĄD - warto włączyć ją do diety.  Pestka ta do niedawna uważana za niejadalną część smacznego i cenionego za liczne prozdrowotne właściwości owocu, ostatnio stała się obiektem zainteresowań naukowców. 
W przeciwieństwie do innych pestek, np. wiśni, ta twarda część awokado jest bezpieczna dla zdrowia i nietoksyczna. 

Jest ona jednym z najbogatszych w świecie roślinnym źródeł przeciwutleniaczy. 
Właściwości prozdrowotne pestki awokado
Pestki awokado  to prawdziwa bomba antyoksydantów (tu znajduje się 70 proc. przeciwutleniaczy obecnych w całym awokado).
Antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, zapobiegają również chorobom układu krążenia (m.in. chorobie niedokrwiennej serca i nadciśnieniu tętniczemu), są pomocne w walce z cukrzycą, astmą, artretyzmem, a także wzmacniają układ odpornościowy organizmu, dzięki czemu łatwiej radzi on sobie z infekcjami czy skutkami zanieczyszczenia środowiska.

Pestka awokado zawiera dużo luteiny – karotenoidu, który odpowiada za ostrość widzenia i chroni przed chorobami oczu związanymi z wiekiem. 

Przeciwutleniacze, zwłaszcza witaminy A i E,wzmacniają płytkę paznokci i włosy., doskonale wpływają na kondycję skóry. Wspomagając produkcję kolagenu, nadają jej gładkość, elastyczność i młody wygląd, chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem się.Ponadto odżywiają włosy i wzmacniają paznokcie.

Pestka awokado – źródło błonnika -zawiera więcej niż płatki owsiane, który może wspierać proces odchudzania, ponieważ ma działanie zwiększające uczucie sytości.

  Kolejnym dobroczynnym składnikiem jest kwas foliowy, który ma szczególne znaczenie dla funkcjonowania organizmu i komórek ustroju człowieka. 

 Pestki awokado są bardzo odżywcze - zawierają pierwiastki: jak wapń, magnez, luteina i potas i witaminy z grupy B. 
Te składniki mineralne wzmacniają serce, regulują poziom cukru we krwi (spowalniając wchłanianie się glukozy) i polepszają wzrok.

 Badania naukowe wykazały również, że spożywanie pestek awokado działa rozkurczająco, dzięki czemu w naturalny sposób łagodzą one bóle menstruacyjne.
 
 Wspiera ona prawidłowe działanie układu immunologicznego
 reguluje trawienie, m.in. poprawiając perystaltykę jelit,
 zapobiega rozwojowi infekcji układu pokarmowego,
 przyspiesza odchudzanie, zapewniając na długo uczucie sytości i poprawiając metabolizm,
 spowalnia wchłanianie glukozy,
 obniża poziom cholesterolu we krwi,
 przeciwdziała formowaniu się kamieni żółciowych,
 eliminuje metale ciężkie z organizmu,
 działanie owadobójcze,
 grzybobójcze,
 przeciwmiażdżycowe
przeciwbakteryjne,
przeciwzapalne

   W 2013 r. naukowcy z Uniwersytetu Antioquia w Kolumbii udowodnili, że pestka awokado (odmiany Hass) wspiera leczenie białaczki (wyniki badań opublikowano w “Pharmaceutical Biology”). W jaki sposób? Ekstrakt z twardej części tego owocu niszczy komórki rakowe, nie uszkadzając przy tym tych zdrowych.

Jak jeść pestkę awokado?
 Można ją przez 2–3 dni suszyć w nasłonecznionym miejscu lub na kaloryferze albo na 2 godziny włożyć do rozgrzanego do 120°C piekarnika.

Następnie pestkę obiera się ze skórki
ściera na tarce
i po całkowitym wysuszeniu mieli na proszek z użyciem blendera.
W formie proszku może być dodatkiem do jogurtów, musli, ciasteczek, płatków i koktajli, możemy posypać kanapki albo dodać ją do zup, sosów, sałatek. 
Można także zaparzyć go w postaci herbaty – z dodatkiem innych ziół i np. miodu, który zniweluje goryczkę. Spożycie 1 łyżeczki proszku dziennie pozwoli w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości pestki awokado.

  Istnieją też inne sposoby jej wykorzystania:
   * wysuszona, rozdrobniona i wymieszana np. z olejem kokosowym może posłużyć jako dobroczynny dla skóry peeling,

   * po wejściu w reakcję z wrzącą wodą stanowi naturalny, intensywnie różowy (!) barwnik do tkanin,

  *ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające świetnie nadaje się do konserwowania żywności,

   *jeśli zanurzy ją się w wodzie, można wyhodować z niej bardzo efektowne drzewko awokado (nie można się zrażać – wykiełkuje)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz