Strony

10 Pomysłów Na:

Warto wiedzieć

Pasty do chleba

Pasta do chleba to świetny sposób na dobry początek dnia.
 Najlepiej smakuje z pełnoziarnistym pieczywem, zwłaszcza tym własnego wypieku. Pastę można zrobić praktycznie ze wszystkiego – pieczonego kurczaka, wędzonych ryb, warzyw strączkowych, serów czy jajek. Ważne są też dodatki – przyprawy, zioła, warzywa, które sprawiają, że nasza pasta do chleba nabiera charakteru.
Co więcej takie pasty do chleba to też świetna przekąska i dodatek do różnego rodzaju krakersów. Można je wykorzystać też jako nadzienie do kruchych babeczek, która sprawdzi się na różnego rodzaju przyjęciach. Jesli Wasi goscie nudzą sie przy jajkach faszerowanych czy galarecie, warto wprowadzić troche zmian, podajac właśnie pastę do chleba w różnych smakach!

 
 
Pasty do chleba - Humus
 Hummus pochodzi z kuchni arabskiej oraz żydowskiej. Głównym jej składnikiem jest ugotowana cieciorka oraz pasta tahini - pasta z przetartych ziaren sezamu. Tahina kuchni arabskiej znalazła wiele zastosowań, na przykład jako dodatek do ryb czy jagnięciny. Najłatwiej kupić ją w sklepach z orientalną żywnością i własnoręcznie przygotować domowy hummus.
A żeby go zrobić nie potrzebujemy wielu składników. Wystarczy cieciorka, pasta tahini, czosnek, sok z cytryny, oliwa i sól. Wszystko trzeba zmiksować na gładką, gęstą pastę i przełożyć do miseczki. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ilością czosnku - hummus powinien być zrównoważony i delikatny smakowo. Przed podaniem humus dekorujemy pieprzem lub mieloną papryką, po wierzchu polewamy go oliwą i posypujemy zieleniną.
Pasta najlepiej smakuje tak, jak jedzona jest w kraju, z którego pochodzi – z chlebem pita pokrojonym w trójkąty. Świetnie sprawdzi się też ze świeżymi warzywami pokrojonymi w słupki czy krążki.
Humus można łatwo dostosować do własnych upodobań, dodając do niego inne składniki, dzięki czemu stworzymy nowe danie. Dodatek upieczonego czosnku, zamiast świeżego złagodzi smak, natomiast pieczona marchewka nada całości słodyczy i zmieni kolor naszej pasty.
 
Pasty do chleba - Baba ganush
Kolejnym smarowidłem, które ma swoje korzenie w kuchni Bliskiego Wschodu, jest baba ganoush. Istnieje wiele rodzajów tej pasty, można spotkać ją w Indiach jako Bharta, w Egipcie czy Turcji. Również do jego przygotowania potrzebna jest pasta sezamowa. Bakłażany pieczone są w całości w piekarniku lub na grillu, a wystudzone obiera ze skóry. Miąższ razem z tahiną, czosnkiem i sokiem z limonki miksuje się w blenderze. Opcjonalnie można dodać gęsty jogurt, natkę pietruszki, kumin lub paprykę w proszku.
Tak samo jak humus, baba ganoush najczęściej je się z chlebem lub warzywami.
 
Pasty do chleba - Tapenada
Czarne oliwki, kapary i anchois stanowią bazę tapenady. Pasta ta pochodzi z Prowansji, którzy w swoim dialekcie mówią na nią tapeno. Nazwa wzięła się od prowansalskiej nazwy kaparów używanych do przygotowania pasty. Będąc na Lazurowym Wybrzeżu można kupić je w małych słoiczkach w każdym sklepie z pamiątkami. Warto jednak przygotować ją samemu.
Pasta jest prosta, oprócz składników-bazy potrzebujemy czosnek, oliwę, zioła prowansalskie i pieprz. Wszystkie składniki wystarczy zmiksować, by chwilę potem cieszyć się nią, rozsmarowanej na grzance lub kromce bagietki. Tapenada świetnie sprawdzi się też jako dodatek do ryb i sosów lub nadzienie do mięsa.
 
Pasty do chleba- Ajwar
Bardzo popularną pastą na Bałkanach jest ajwar. Jego powstanie datuje się na starożytność, choć w dalszym ciągu cieszy się dużym znaniem. W całej kuchni bałkańskiej znanych jest wiele jego rodzajów.
U nas ajwar dostępny jest w sklepach, jednak warto przygotować go samemu ze świeżych warzyw dostępnych w sezonie.
Tradycyjny ajwar to połączenie bakłażanów, słodkiej papryki, pomidorów, marchwi, czosnku oraz octu. Do smaku dodaje się sól, pieprz i chilli. Zależności od ilości przypraw możemy otrzymać mniej lub bardziej pikantną pastę.
Ajwar świetnie sprawdzi się nie tylko jako dodatek do chleba, ale także sos do makaronu i sałatek.
 
Pasty do chleba - Pasta liptowska
Pasta ta, inaczej zwana liptauer, wzięła swoją nazwę od głównego składnika, czyli sera liptauer. Jest to ostry w smaku ser z krowiego mleka, wytwarzany na Słowacji.
Pasta liptauer, najczęściej kojarzona jest z Austrią, choć można spotkać ją w kuchni węgierskiej, słowackiej czy nawet małopolskiej.
Głównymi składnikami jest ser liptowski, masło, kapary i anchois. Do smaku dodaje się posiekane korniszony i cebulę, węgierską paprykę w proszku i kminek.
W wersji małopolskiej liptauer zastępuje się bryndzą, czasem też w przepisach występuje miękki twaróg lub ser feta. Najczęściej podaje się go z pumperniklem lub innym ciemnym chlebem.

Pasty do chleba - Guacamole
  Bardzo dobrze znaną na całym świecie pastą jest meksykańskie guacamole. Zielona pasta z awokado pochodzi najprawdopodobniej jeszcze z czasów Imperium Azteków. Meksykanie zazwyczaj podają je z chipsami nachos i posypanym kozim serem lub jako nadzienie do tortilli.
Postawą tego meksykańskiego dipu jest awokado, które uciera się w moździerzu z solą i sokiem z limonki. Przepis oczywiście ewoluował z czasem, dlatego obecnie często dodaje się pomidory, kolendrę i chilli. W dobrym guacamole przenikają się smaki– słodki z pikantnym i kwaśny. Żeby więc stworzyć idealne dla siebie guacamole, należy eksperymentować ze składnikami i ich ilością.
Jeśli przechowujemy guacamole w lodówce, warto wrzucić do niego pestkę z awokado, dzięki czemu pasta nie ściemnieje.
PRZEPIS na GUACAMOLE  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz